Yine Yeni Yeniden

Mehmet Bayraktar
7 min readMay 9, 2020

--

Karantinanın neredeyse 2. ayındayız ve yavaş yavaş spor salonlarının yeniden açılmasına dair haberler gelmeye başladı. Şayet açılmaya hazır oluğunuzu düşünüyorsanız öncelikle hazır olduğunuzdan emin olun. Bu süreçte yaptığınız bütün çalışmalar, işinizi büyütme çabalarınız ancak başarılı bir yeniden açılış stratejiniz varsa ve üyelerinizi inanılmaz güvende hissettirebilirseniz işe yarayacaktır. Bu süreç öne çıkmanız ve işinizi kişisel olarak devam ettirmeyi istiyorsanız ciddi bir fırsat.

Öncelikle sessizce açılışınızı yapın ve karşılıklı güven ilişkisi içerisinde olduğunuz, size neredeyse hayran denebilecek üyelerinizle yavaş yavaş sistemi aktif hale getirip nasıl işlediğine bir bakın. Yeniden açılış planınızın ne kadar tutarlı ve pürüzsüz olduğunadan böylece daha rahat emin olabillirsiniz. Birçok bölgede yeniden açılan spor salonlarının üyelerinin %30u açılış itibariyle geri dönüş sağlayacağını düşünüyoruz.

Üyelerinizin endişelerini bizzat ele alın ve arzu ettikleri sürece onlarla online olarak çalışmaya devam edin. Uzaktan koçluk fikrine adapte olmaya bakın, çünkü bu durum artık hayatımıza yerleşti ve çıkıp gidecek gibi de durmuyor. Bu artık işimizin günümüz şartlarında önemli bir parçası.

Salonunuzu yeniden açmadan önce bütün ekipmanlarınızı temizleyin, dekorasyonu değiştirin hatta bir kat yeni boya yapın. Olabildiğince salonunuzun yeni, bozulmamış ve temiz görünmesini sağlayın.

IHRSA’nın Amerika’da eyaletlere yolladığı açılış için gereken parametrelere dair 4 maddelik listenin detaylı açıklaması şöyle:

  1. Uygun ziyaretçilerin ve çalışanların salonlara kabulü ile Covid-19’u salon dışında tutmak gerekir:

• Çalışan veya üyeler salona girmeden önce kontrol yapabilmek adına olarak bir alın termometresi almayı göz önünde bulundurun.

• Girişte herkesin ellerini yıkadığından ve antibakteriyel ürünler kullandığından emin olun.

• Egzersize gelen üyelere:

A. Ateşiniz var mı?

B. Nefes darlığı veya öksürüğünüz var mı?

C. Boğaz kuruluğunuz var mı?

D. Daha öncesinde size veya çevrenizdeki birine Covid-19 teşhisi konuldu mu?

Eğer bu sorulardan 2sine evet cevabını veriyorsa egzersiz yapmalarına izin vermeyin.

• Yükümlülük feragat formunuzu virüs bulaşma riskine karşı yenileyin ve üyelerinize yeniden imzalatın.

2- Sosyal mesafe kurallarıyla risk kapsamını minimize edin:

• Her bölgede ve salonun büyüklüğüne göre sayı farklı olsa da başlangıçta çalışan da dahil olmak üzere salonda aynı anda maksimum her 5 metrekarede 1 kişi olmasına dikkat edilmesi gerekir.

• Başlangıçta ekipman paylaşımına karşın ekipman bölümleri oluşturun.

• İnsanların yakın mesafeden geçmek zorunda kalacakları dar alanları düşünün ve hareket akışlarında birbirlerine çok yaklaşmayacakları rotalar belirleyin.

• Müşterilerin daha önceden bir arada bulundukları lobi, soyunma odaları gibi alanları bir süre kapalı tutun.

3- Herkese riski minimize etmek adına eğitim verilmeli, üyeler ve çalışanların virüsün yayılmasına karşı gerekli sorumluluk içeren aksiyonları almaları gerekmektedir.

• Kişisel olarak sorumluluk almak ciddi önem taşıyacaktır. Özellikle devamlı ellerin yıkanması, ekipmanların kullandıktan önce ve sonra sürekli olarak silinmesi gerekecektir. Buna ek olarak bir sonraki grubun girişi çıkışı. ve ekipmanların temizliği için 5–10 dakikalık periyot araları verin.

4- Doğru ve gelişmiş yöntemlerle yapılan temizlik ve sanitasyonlarla maruz kalma riskini en aza indirin:

• Mendil, dezenfektan, el temizleyicisi, sabun stoğunuzu tükenmeden yapın.

• Her seans arasında her yeri silin. Bunun yanısıra günün ortasında ve sonunda büyük temizlik yapın/yaptırın.

Başlangıçta bütün bunlar bize uğraş gibi gelecek ama zaman içerisinde rutine dönüştürdüğünüzde çok daha kolay bir hal alacaklar. Özel ders odaklı olarak koç merkezli çalışan salonlarda olmamız çevremizin kontrolünü elimizde tutmamızı sağlar. Bu da diğer salonların arasından bire bir ders isteyen üyeler gözünde öne çıkmamızı sağlayacaktır.

Artık 4 maddeli geri dönüş prosedürlerimizi öğrendiğinize göre yeşil ışık yandığında harekete geçmeye hazırsınız demektir. Yeşil ışık yanana kadar ise bunları nasıl uygulayacağınızı. ve üyelerinize nasıl ileteceğinizi düşünmeye başlayın. Yaptığınız şey kadar önemli olan bir nokta da kurduğunuz kaliteli iletişimdir. İstediğiniz kadar Covid-19’dan arındırılmış, fevkalade steril bir baloncuk oluşturun yine de bilinmiyorsa kimse gelmeyecektir.

Sık sık, şeffaf ve dürüst bir iletişime sahip olmak bütün bu sürecin anahtarı. Bugüne dek şayet iletişime geçmediyseniz, bugünden itibaren en azından facebook live, instagram canlı yayınları yahut postlar üzerinden üyelerinizle iletişime geçmeye başlayın. Paylaşımlarınızda dikkat etmeniz gereken 1den 3e öğrenim sıralaması olmalıdır. Onun haricinde sorulara her zaman hazır olun. Müşterilerinizle iletişim halinde olmak onları size bağlı tutar.

Devletten yeşil ışık gelene değin hazır olmanız gerektiğinden bahsetmiştim. Artık bütün üyelerinizi davet edebilecek hazırlıklarınızı tamamladınız ve ortamı güvenli bir hale getirdiniz fakat harekete geçmeden önce ufak bir kontrol listesi oluşturmak gerekebilir:

1. Bilgilendirme yaparken profesyonelliğinizi koruyun:

Adeta bir tıp hekimi gibi üniformanızın içinde olun. Bütün önemli maddeleriyle taslak halinde salon ortamının güvenliği hakkında bir yazınız olsun. Buradaki hassas nokta iletişimin sadece havadan sundan konuşmaktan ibaret olmaması, karşınızdakine güven teşkil etmeli, arkasını kolladığınızı hissettirmelisiniz. Geri dönüş zamanında ortaya çıkacak olan profesyonellik seviyesi bambaşka bir noktaya geldi. Artık oyunu geliştirme zamanı.

2. Bilgilendirme postlarınızdaki görünüm profesyonel olsun:

Instragram’da, web sitenizde yahut mail atarken bağlantısını eklediğiniz ve paylaştığınız bütün görsellerin profesyonelce hazırlanması bir değerdir. Profesyonel bir görsel hazırlamak, üyelerinizin de paylaşabileceğini göz önünde bulundurduğunuz zaman ne kadar profesyonel ise o kadar iyidir diyebiliriz. Bu süreç hakkındaki bilgilendirmeyi adım adım ve detaylı yapın. Salonda nasıl bir işlem uygulandı, ne zaman uygulandı, bundan sonraki getirilecek yeni kurallar neler olacak, antrenmanlar nasıl yapılacak gibi soruların cevaplarını bilgilendirme videonuz muhakkak içermeli. Akıllarda asla soru işareti kalmasına mahal vermeyin, herkes sizden ne bekleyeceğini bilsin. Tabii ki online olarak yapacağınız egzersizlerin de arzu edenler için devam edeceğini bildirin.

3. Birebir iletişimi koruyun:

Profesyonel bir sunum hazırlayıp bunu sosyal medyada paylaştıktan sonra da üyelerinizle birebir olarak iletişiminizi koruyun. Herhangi bir soru veya endişelerinin olup olmadığını sorun. Akıllarından geçen her şeyi dinleyin ve öğrenin, güvenilirlik oluşturun. Bu özellikle henüz spor salonlarına dönmeye hazır olmayan online ders yaptığınız insanlar adına önemlidir. İnsanların duygularıyla empati kurun, sadece salonlarda çalışmaya başlamak isteyen kişileri davet edin. Zaten şu anki beklentinin %30 olduğunu da unutmayınız. Bu sürecin nasıl ilerleyeceğini konuşurken ve egzersiz çalışamalarında bir sonraki adımda ne yapacağımızı konuşurken üyelerimle zoom üzerinden yüz yüze konuşmayı tercih ediyorum. Eğer aramalarınıza cevap alamıyorsanız mesaj atın, mail atın…

Listenizi çıkarın ve bu sürecin başlamasıyla beraber online ders yapmak istemeyip üyeliklerini donduran üyelerinizle paylaşımı yaptıktan sonra iletişime geçin. Zoom üzerinden yüz yüze bir görüşme yapabilir, endişelerini dinleyebilir ve onların geri dönmesi için neler yapabileceğinizi ya da yaptığınızı anlatabilirsiniz.

4. Üyeler geri dönmenin heyecanıyla salona adım attıklarında onlara ortamın temizliği ve güveniliğini tasdik ettirdiğiniz bir belge sunun. Bu hem güvende olduklarını hem de profesyonelliğinizin göstergesi olacaktır.

Profesyonellik, profesyonellik, profesyonellik… Profesyonelliğin ne kadar üstünde dursam azdır ve bu süreçte yavaş yavaş hızlanmak doğru olacaktır. Karşılıklı güven ilişkisinin kurulduğu üyelerinizi davet ederek harekete geçmeye başlayın. Bu süreçten ve sürecin organizasyonundan boğulmuş hissediyorsanız bebek adımları ile ilerleyin. Tekrar ediyorum, profesyonel bir video hazırlayıp, üyelerinizle birebir iletişime geçip onları dinleyerek daha tutarlı adımlar atarken aynı zamanda güven oyu toplarsınız.

Bu süreç varolan fitness endüstrisini yenileyip yükseltmemiz adına harika bir fırsat. Profesyonelliği ve endüstriyel kısmıyla bütün yapı taşlarınca seviye atlamanın vaktidir ve bunu yapabiliriz.

Geri dönüş için heyecanlıyız. Bu süreçten sonra her şey gibi fitness sektörü de tamamen değişecek. Bu değişim noktalarından biri de artık insanlar sağlıklarını ve fitness seviyelerini geliştirmek ve süreci sağlama almak için çalıştıkları hocaların uzmanlıklarını ve bilime dayalı çalışıp çalışmadıklarına dair emin olmak isteyeceklerdir. Buna karşın büyük bir güruh ise hala uyuyor…

Açılışı yaptıktan sonra 3 sorumluluğunuz olacak:

2. Güvenlik:

Bu sadece bu dönemde değil, daima programlamamızda birincil önceliğimiz olmuştur. Artık Covid-19’un da aramızda olduğunu göz önünde bulundurursak güvenliği bir adım daha ileri götürüp programımız için daha da dikkatli olmamız gerekecektir.

2. Etkililik:

İnsanlar bütün bu kısıtlılığa rağmen sonuçların mükemmel olmasını aynı zamanda güvenli ve harika. bir antrenman yapmak isteyeceklerdir. Peki bunu antrenman saatlerinin kesin saat aralıklarında periyotlanmasıyla, sürekli temiz tutmaya çalışarak, insanların makinaları paylaşmamasını söyleyerek nasıl başarabilirsiniz?

3: Keyiflilik:

Üyelerin özlediği bir diğer şey ise spor salonlarının sosyal ortamları. Bu yüzden sosyal mesafe kurallarını uygularken aynı zamanda onları eğlendirecek şeyler bulmak durumundayız.

Yukarıdakilerin tümü göz önünde bulundurulduğunda ortaya çıkabilecek bazı programlama fikirleri şöyledir:

• 3–4 kişilik gruplar ve her gruba ihtiyacı olan ekipmanların temininin sağlanması ve bir hoca eşliğinde bir saat boyunca egzersiz yaptırılabilir. Aynı anda 2 hoca ile maksimum 10 kişinin egzersiz yapması uygulanabilir bir yoldur.

• Her egzersiz her katılımcının uygunluğunun sağlanması göz önünde bulundurularak şablonlanmalıdır. 45 dakika antrenman için 10–15 dakikalık temizlik ve grup akışının sağlaması için ayrılmalıdır.

• Şablonda her katılımcının uygunluğuna göre hareket seviyelendirilmelidir. Programda katılımcıların seviyesine göre 4 farklı seviye bulundurulmalıdır.

• Yoğunluk, yüklenme ve seviyelerdeki farklılık çok önemli bu noktada uygulama veya yazılım kullanılabilir. Bu uygulama sayesinde katılımcıların takibi kolaylaşacaktır.

Bu noktada kısaca geri dönüş planlamamızı optimize etmeli, üyelerle iletişime geçilmeli, hazırladığımız egzersiz planlarını en son kaldığımız yer ve şu anki durum göz önünde bulundurularak yeniden organize edilmelidir. Birçoklarımız ne yazık ki hala gerekliliklerin farkında değil ancak bazılarıysa daha şimdiden her salonları açmaya hazır durumda.

Son olarak geri dönüş planlarımızda değinmemiz gereken nokta ise pazarlama stratejimiz olacaktır. Çünkü durum ne bıraktığınız ne de şu an düşündüğünüz gibi olmayacaktır. Fitness endüstrisi dramatik bir değişime maruz kaldı. Kaç salon tekrar açılacak bilmiyoruz… Bu yüzden bazılarımızın toplum sağlığının güvenliğinin sağlanmasına herkes gibi daha da dikkat ederek oluşan yeni profesyonellik seviyesine ayak uydurması gerekiyor çünkü kapanacak olan salonların çoğu zaten bu konularda gerekli standartları sağlayamamış olacakları içim kapanacak. İşte önünüzde bir fırsat! Onu değerlendirin.

Başlangıçta insanlar bağışıklık sistemine dair daha fazla bilgisi olan ve hem fiziksel fitness hem de sağlık durumlarını geliştirmek adına yardımcı olabilecek fitness uzmanlarına yönelmeye ve tercih etmeye başlayacaklar.

Pazarlama ‘’hunilerinizi’’ oluşturmaya başlayın. Basit bir biçimde anlatmak gerekirse buradaki mesaj aslında doğru insanlarla doğru ilişkiler kurmanın ve güven bağıyla bağlanmanın yolunun onlara doğru mesajı vermekten geçtiğinin farkında olup onlara size neden yatırım yapmaları gerektiğini bu kriterlerle anlatabiliyor olmanız gerekir.

3. Hitap ettiğiniz kitle kim? Neredeler? Onların sahip olduğu ve sizin çözebileceğiniz problemler neler? Şanslıyız ki şu an birçok insan evlerinde oturmuş telefonlarında sosyal medyadaki gönderiler arasında geçiş yapıyorlar. Bu da onların karşısına çıkmak için harika bir fırsat!

4. Burada atabileceğiniz ilk adım, hitab ettiğiniz kitle arasında yayılacak olan güzel, farklı içerikler üretip onları e-posta listelerinize davet etmeniz olacaktır. Şayet böyle bir birikiminiz yoksa hemen listelerinizi oluşturmaya başlayın.

5. İnsanların sizi uzman olarak tanıması adına düzenli e-postalar gönderin, kaliteli içerikler üretin ve kendinizi tanıtın. Bunu yakında açılacak olsak da olmasak da yapın.

6. Pazarlamada uygulayabileceğiniz farklı stratejileri düşünün. Örneğin insanlar artık hastalıklardan kaçınıp sağlıklı olmak için harika yeni motivasyonlara sahipler. Zaman içerisinde de Covis-19’lu hasta sayısı arttıkça bu yöndeki talepler de artacak ve bu da içinde bulunduğumuz pazar için ciddi bir avantaj sağlayacak.

Gelirinizin gerek sosyal medya gerek e-posta listeleriniz gerekse farklı yollarla iletişim halinde olduğunuz insanlardan olduğunu unutmayın. Sık sık iletişim halinde kalın. Böylece onlar da bir sonraki adımı atmaya hazır olacaklardır.

Kendinizi başarıya adayın…

--

--